Czy można operować przepuklinę w znieczuleniu miejscowym?

Witam! Ostatnio bardzo zaniepokoił mnie stan zdrowia mojej babci. Ma ona 75 lat i jest po 2 zawałach. Stan jej zdrowia ciężko mi ocenić. Raz się czuje dobrze a raz gorzej, tak jak większość osób w tym wieku. Wiem, że bierze też tabletki na ciśnienie. Ostatnio pokazała mi wielkość swojej przepukliny, która wyglądała jak jeden wielki kamień olbrzymi. Widzę, że się bardzo z tym męczy, źle przez to czuje, i bardzo ją boli. Na pytanie dlaczego nie pójdzie do szpitala, odpowiedziała, że lekarze boją się to zoperować, gdyż po dwóch zawalach jest to bardzo ryzykowna operacja. Twierdzą, że serce może nie wytrzymać. Proszę o informacje czy faktycznie ryzyko jest aż tak wysokie i czy istnieją jakieś inne sposoby żeby to zoperować. Słyszałam, że są też znieczulenia miejscowe do wykonania takiego zabiegu. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź i ewentualną poradę, co w takiej sytuacji zrobić. Może mnie Państwo jakoś pokierujecie w jaki sposób pomóc. Dziękuję bardzo!

Niestety jeśli babcia jest po dwóch zawałach to zapewne jej serce jest bardzo słabe, a przez to układ krążenia niewydolny. W takim przypadku znieczulenie ogólne pacjenta jest bardzo niebezpieczne i może nawet doprowadzić do zgonu. Odprowadzenie zaś dużej przepukliny brzusznej do wnętrza jamy brzusznej, a następnie zszycie szczelne powłok brzusznych może również wywołać ostrą niewydolność oddechową (ucisk narządów jamy brzusznej na płuca). Tak więc i z powodów anestezjologicznych i z powodów chirurgicznych zabieg jest bardzo niebezpieczny. Z przepukliną można żyć, a sama operacja przepukliny stwarza duże ryzyko powikłań pooperacyjnych jak i doprowadzić do zgonu. Niestety, ale duże przepukliny brzuszne w żaden sposób nie da się zoperować w znieczuleniu miejscowym (zbyt duża rana wywołująca olbrzymie dolegliwości bólowe nie do opanowania środkami znieczulającymi miejscowo). Zachowawczo można zabezpieczyć przepuklinę wykorzystując pas przepuklinowy dostępny w sklepach medycznych. Proszę w tej sprawie bezpośrednio skonsultować się z chirurgiem ogólnym.