Czym jest wybrzuszenie nad pępkiem?

Witam, zauważyłam ostatnio przy odchylaniu tułowia do tyłu wybrzuszenie nad pępkiem (owalne ok. 5-7 cm długości, nie boli gdy dotykam). Podczas normalnej postawy, wybrzuszenia nie ma, dotykając również niczego nie wyczuwam, choć mam wrażenie, że mięśnie po prawej stronie są większe i bardziej zaznaczone. W przeszłości regularnie ćwiczyłam, szczególnie mięśnie brzucha, obecnie zaniedbałam ćwiczenia, ale zawsze wydawało mi się, że mięśnie brzucha są poziome, a to jest umiejscowione pionowo. Proszę o odpowiedź, czy mam powody do obaw oraz ewentualnie do jakiego lekarza powinnam umówić się na wizytę. Pozdrawiam

Takie objawy jakie Pani opisuje mogą wskazywać na przepuklinę w kresie białej lub rozstęp mięśni prostych brzucha. Kresa biała to struktura anatomiczna, pasmo łącznotkankowe między mięśniami prostymi brzucha, przebiegające pionowo od pępka do wyrostka mieczykowatego mostka (w części środkowej brzucha). Albo jest to przepuklina czyli ubytek w kresie białej, przez który zawartość jamy brzusznej wydostaje się pod skórę albo rozstęp mięśni prostych brzucha czyli rozchylenie się mięśni bez ubytku tkankowego w kresie białej. Przepuklina wymaga operacji, a w przypadku rozstępu mięśni prostych brzucha wystarczające jest wzmocnienie tychże mięśni przez odpowiednie ćwiczenia. Trzeba w tej sprawie udać się na konsultację do chirurga ogólnego, który po bezpośrednim badaniu ręką wyda ostateczną diagnozę.