Infekcja górnych dróg oddechowych a skuteczność antykoncepcji hormonalnej

Witam, biorę tabletki antykoncepcyjne Jasmin. Około dwa tygodnie temu przeziębiłam się. Chorobie towarzyszy kaszel, który utrzymał się do tej pory. Stad moje pytanie - czy jest możliwe, żeby związany z kaszlem śluz w gardle - wydzielina doprowadziły do tego, że tabletka się nie wchłonie i lek nie zadziała. Jaki właściwie jest mechanizm wchłaniania się tabletki? Dodam, że nie jest to aż taki śluz żebym go wypluła - po prostu czuję osad w gardle. Tabletki zażywam codziennie o stałej porze i popijam dużą ilością wody. Czy mimo to mam powody do obaw co do skuteczności leku. Bardzo proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam, Magda

Witam serdecznie! Infekcja górnych dróg oddechowych nie wpływa na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Połknięcie i popicie tabletki powoduje, iż po kilkunastu sekundach znajduje się ona w żołądku, gdzie ulega rozpuszczeniu i wstępnemu rozkładowi. Jeżeli nie doszło do odruchu kaszlowego i wykrztuszenia tabletki to na pewno została ona zmetabolizowana prawidłowo i tym samym zostało zachowane działanie preparatu. Pozdrawiam