Stanęła mi tabletka w gardle, ale ją popiłam wodą - czy działanie antykoncepcyjne jest zachowane?

Dzień dobry! Ostatnio wystąpiła u mnie następująca sytuacja: gdy połykałam tabletkę antykoncepcyjną, stanęła mi ona w przełyku i gdzieś po upływie pół minuty popiłam ją woda. Stąd moje pytanie, czy tabletka prawidłowo się wchłonęła? W tym dniu odbyłam stosunek, czy nie mam powodów do zmartwień?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Jeżeli tabletka nie została wykrztuszona ani wypluta to nie ma powodów do obaw. Tabletka pod wpływem wody przesunęła się w dół przewodu pokarmowego i tam została zmetabolizowana.

Skuteczność antykoncepcyjna preparatu została zatem zachowana i nie ma potrzeby stosowania dodatkowych metod zabezpieczenia. Wspomniany stosunek należy uznać za zabezpieczony.

Pozdrawiam