Czy niski poziom żelaza musi świadczyć o anemii?

Witam! Kontrolnie robiłam ostatnio badania: morfologię, ob i zbadałam poziom żelaza. Żelaza dlatego, że czasami zdarzają mi się lekkie niedobory (wynik sprzed miesiąca żelaza był 53 - zakres od 60 d0 130). Brałam przez ten czas tonik Floradix. Zaprzestałam brania Floradixu tydzień temu, wczoraj robiłam badania wspomnianą morfologię, ob i poziom żelaza. Poziom żelaza tym razem wyszedł prawidłowy (90 - zakres taki sam jak ostatnio), cała morfologia jest też jak najbardziej w normie, natomiast są lekko zaniżone dwie opcje - hematokryt u mnie wyniósł teraz 35,7 a norma jest od 37. Lekko też obniżona jest hemoglobina, wynosi 80,5 a norma jest do 81. Cała morfologia jak pisałam jest w porządku. Lekarz mówi, że nie należy się tym specjalnie przejmować i powtórzyć badania za jakiś czas. Czy jest czym się niepokoić czy faktycznie można odczekać? Z tego co wiem to obniżone te parametry, które u mnie występują mogą świadczyć o anemii - ale wyklucza badanie na poziom żelaza, który jest w tej chwili prawidłowy to wyklucza. Trochę tego nie rozumiem. Chyba że to może oznaczać jakiś inny rodzaj anemii?

Wieczorem, przed dniem, kiedy rano robiłam na czczo te badania, uprawiałam sport - 1,5 godzin nordic walkingu. Dodam, że było to w dużym upale i po powrocie do domu wypiłam bardzo dużo wody, ok. litra wody około godziny 22 i zaraz po tym położyłam się spać. Rano o 7 byłam oddać krew na te badania. Czy to mogło mieć wpływ na te zaniżone wartości hematokrytu i minimalne hemoglobiny? W zasadzie obie wartości nie są mocno zaniżone, ale mimo wszystko trochę mnie to niepokoi i proszę o konsultację w tej sprawie. Dodam, że jestem kobietą i mam 32 lata, stan zdrowia ogólnie dobry, bez stwierdzonych chorób ani większych dolegliwości, poza tym że czasami odczuwam te lekkie braki żelaza. Czasami mam na myśli, że 2-3 razy w roku i jeśli robiłam badania to nigdy nie było to mniej niż te 53 (w zakresie ref. od 50 do 130).

Witam serdecznie! Opisane wyniki tylko nieznacznie odbiegają od normy. Wynik taki może być spowodowane niedoborem żelaza. W przypadku niedoboru tego pierwiastka suplementacja powinna być dłuższa, gdyż konieczne jest jeszcze uzupełnienie zapasów magazynowych żelaza w organizmie. Z tego powodu powinna Pani jeszcze przez okres 3-6 miesięcy przyjmować preparat, a następnie wykonać ponownie kontrolne badania morfologii i poziomu żelaza. Pozdrawiam