Wysoki poziom potasu we krwi u niemowlaka

Witam! Mam synka, który tydzień temu skończył 2 miesiące. Byliśmy na konsultacji lekarskiej, bo przy rutynowej morfologii, którą synek miał robioną pierwszy raz wraz z jonami otrzymaliśmy informację, że dziecko ma na granicy normy hemoglobinę 9,4 g/dl, a norma jest 9,4 - 13,00 oraz liczbę erytrocytów 3,2 mln/ul, a norma jest od 3,1 - 4,3; MCH ma 29pg, a norma jest 25-29. Ma również podwyższony potas 6,00 mmol/l, a norma jest 3,5- 5,5mmol/l. Sód jest na poziomie 137 mmol/l, a norma to 136-146. Ponownie maluch nasz miał pobieraną krew do badań i potas spadł do 5,3 a sód do 135. 30.05.2011 ponownie miał pobieraną 3 raz krew i z jonów: sód ma na poziomie 137 mmol/l, a norma w wynikach jest na poziomie 135-153 mmol/l i niestety ma podwyższony poziom potasu 6,1 mmol/l, a norma według badań jest 3,6 - 5,8 mmol/l. Czy Państwo mogą mi zasugerować, co może być przyczyną za wysokiego poziomu potasu? Czy to nie jest problem z nerkami i czy synek nie ma kwasicy? Byliśmy już u nefrologa i czekamy na kolejną wizytę. Lekarz się zastanawia czy ten wysoki poziom potasu nie wpłynie na obniżenie poziomu erytrocytów i hemoglobiny oraz czy nie jest to problem hormonalny. Synek nie miał badanych poziomu hormonów.

Z morfologii, którą robiliśmy synkowi 30.05.2011 ma następujące wyniki: HCT 32%; MCV 81,5fl; HBG 11,2 g/dl; MCHC 35,2 g/dl; MCH 28,7pg; RBC 3900000 /ul (norma 3800000-5100000 /ul); RDW_P (wskaźnik anizocytozy erytrocytów) 14,9% (norma 11,5-14,5%); PLT 369000/UL; P-LCR 25,7%; PDW 11,5fl; MPV 10,2fl; WBC 9650 /ul. Wzór krwinek białych aparaturowo: - segmenty 13,3% norma (25-35); - zasadochłonne 0,5%; - kwasochłonne 5,5% (0-4); - limfocyty 70,4%; - monocyty 10,3%. Na co może wskazywać tak mała ilość segmentów we wzorze krwinek białych i z kolei przekroczona norma na kwasochłonnych? W jaki sposób leczy się za wysoko poziom potasu? Czy konieczne jest leczenie szpitalne? Synek przybiera prawidłowo na wadze. Lekarz go osłuchiwał i stwierdził, że płuca ma czyste, serce pracuje ok. Żywiony jest mlekiem Bebilon HA 1, bo takie mleko dostał w szpitalu i nie było zalecenia przez pediatrę do jego zmiany. Alergii pokarmowej nie miał stwierdzonej. Wypróżnia się codziennie lub co drugi dzień. Mocz jego nie był badany, ale kolor i zapach nie są zmienione. Uśmiecha się, wodzi wzrokiem, reaguje na dźwięki. Śpi dobrze w nocy. Lubi jeść, bo ma prawie 67 cm, a waży ponad 5600 g. Urodził się długi, bo 62 cm i z wagą 3880 g. Bardzo dziękuję za wskazówki i interpretację wyników. Pozdrawiam

Lek. Marta Hat

Witam! Pierwszy wynik morfologii świadczy o występowaniu niewielkiej niedokrwistości. Jest to zwykle stan fizjologiczny występujący u niemowląt w 2-3 miesiącu życia, wynika w braku odpowiednich zapasów żelaza w tym okresie, a także niedoborem żelaza w pokarmie. Bardziej narażone na występowanie anemii są wcześniaki, dzieci matek, które w ciąży przechodziły anemię, a także niemowlęta karmione sztucznymi mieszankami. W kolejnym badaniu parametry są prawidłowe: jeżeli sytuacja będzie się powtarzać należy ocenić stopień nasilenia anemii i rozważyć współwystępowanie anemii ze schorzeniem wyjściowym. Do rozważenia suplementacja - jednak dopiero po konsultacji z lekarzem prowadzącym, w zależności od całościowego obrazu. Zaburzenia w gospodarce elektrolitowej wymagają dalszej diagnostyki - głównie w zakresie badań hormonalnych oraz obrazowych (ze zwróceniem uwagi na funkcję kory nadnerczy, nerek), ewentualnie innych w zależności od nieprawidłowości w badaniu fizykalnym. Zwiększona ilość eozynofilów (kwasochłonnych) może świadczyć o alergii, bądź chorobach pasożytniczych, jednak w przypadku tak niewielkiego odbiegnięcia od normy nie należy się sugerować wynikiem. Wzrost poziomu eozynofilów może towarzyszyć także zaburzeniom hormonalnym w zakresie kory nadnerczy. Obniżona liczba segmentów może świadczyć o przebytej niedawno infekcji wirusowej, ale sama wartość nie jest charakterystyczna dla żadnej konkretnej jednostki, może towarzyszyć całościowemu obrazowi. Pozdrawiam serdecznie!