Nadmiar potasu we krwi

witam, w związku z tym że za tydzień mam zabieg kolana, dostałem skierowanie na podstawowe badania (sód, potas itp) po odebraniu wyników okazuje się że mam nadmiar potasu we krwi. Nie wiem o ile to za dużo i czy wymaga to konsultacji z lekarzem podaję tutaj statystyki: EOS 0,61 zakres referencyjny (0,04 - 0,4) EOS % 9,2% zakres referencyjny (1,0 - 5,0) Proszę o Pomoc, z góry dziękuję i Pozdrawiam

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
W opisie zamieścił Pan informację o podwyższonym poziomie potasu - niestety nie napisał Pan jednak ile konkretnie wynosi potas, co wyklucza możliwość interpretacji. A propos skrótu EOS to jest to parametr morfologii określający eozynofile, czyli granulocyty kwasochłonne. Taki wynik, tj. podwyższenie eozynofili może być wynikiem chorób alergicznych, chorób pasożytniczych, kolagenoz, może być to także skutek przyjmowanych leków. W celu szczegółowej interpretacji proszę skonsultować się z lekarzem, który zestawi podany wynik z Pana stanem klinicznym.

Witam! Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale pisze Pani/Pan o podwyższonym poziomie potasu, a podaje wyniki poziomu eozynofili. Podwyższony poziom EOS (eozynofile) najczęściej jest wynikiem chorób alergicznych lub pasożytniczych. W tym wypadku jest on podwyższony nieznacznie, co nie ma wpływu na przebieg okołooperacyjny. Jeśli chodzi zaś o poziom potasu (K) to może być on podwyższony w przypadku odwodnienia, niewydolności nerek, kwasicy, nieprawidłowego poziomu glukozy lub przyjmowania niektórych leków.

Podwyższony poziom potasu może być także efektem hemolizy, z rozpadłych erytrocytów wydostaje się potas, jako jon wewnątrzkomórkowy.
Nie ma to wtedy znaczenia klinicznego, dla sprawdzenia należy szybko powtórzyć badanie, najlepiej w innym laboratorium, gdzie natychmiast krew idzie do badań, a nie czeka na swoją kolejkę...