Wklęsły sutek. Czy coś jest nie tak...?

Witam, mam 29 lat, i od kilku dni nurtuje mnie sprawa wywołana przeczytanym, w zasadzie przez przypadek, artykułem w internecie. Może przejdę do meritum: mam problem z lewym sutkiem. Obydwa w "stanie uśpienia" wyglądają normalnie - nie są ani wypukłe, ani wklęsłe, ale pod wpływem np. dotyku czy zimna lewy wciąga się do środka. Nigdy nie zwracałam na to uwagi - wydaje mi się, że mam tak od zawsze, z kolei mąż twierdzi, że od czasu kiedy zaczęłam używać tabletki antykoncepcyjne (zażywam je od dwóch lat), podczas karmienia piersią (syn ma obecnie 2,5 roku) miałam problem z tą piersią. Lekarz stwierdził zatkanie czy rozerwanie przewodów mlecznych (przepraszam, jeżeli coś nie fachowo napisałam). Pokarm w piersi się gromadził, a nie chciał wypływać na zewnatrz. Chciałabym się dowiedzieć, czy to faktycznie może być wynik zażywania tabletek, bądź tych moich przejść podczas karmienia, czy mogą wchodzić w grę inne czynniki. Dodam, że nie mam żadnych innych niepokojących mnie objawów. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Witam serdecznie!

Piersi fizjologicznie reagują na bodźce takie jak temperatura lub dotyk - dochodzi do skurczu mięśni gładkich zlokalizowanych w otoczce brodawki. Problemu, jaki Pani opisuje, nie wiązałabym raczej z zażywaniem leków antykoncepcyjnych. Być może to kwestia karmienia - piersi przebudowują się zarówno w czasie ciąży, jak i karmienia, i ewentualne przeszkody w wypływie pokarmu mogłyby spowodować zmianę warunków anatomicznych w pobliżu brodawki.

Wciągnięciem brodawki należy się przejmować, jeśli pojawiło się nagle i utrzymuje się stale - niezależnie od bodźców, które działają na pierś. Niemniej, oczywiście warto byłoby, gdyby zbadał Panią lekarz ginekolog. Proszę pamiętać, że nie tylko z przyczyn dotyczących zdrowia piersi, ale także narządu rodnego, w trakcie zażywania tabletek antykoncepcyjnych powinno odwiedzać się ginekologa przynajmniej raz na pół roku.

Pozdrawiam serdecznie