Wodonercze w ciąży

Moja synowa jest w ciąży - koniec 6 miesiąca. Ma zastój w prawej nerce, nieliczne bakterie i białko z analizy. Jest w szpitalu. Robione jest badanie - posiew. Czekamy, co dalej, jeśli wynik będzie dobry, tzn. nie jest to bakteryjne zakażenie. Czuje się dobrze, nie ma żadnych objawów bólowych. Krwinki czerwone i hemoglobina obniżone w dolnych granicach. Czy mamy się martwić? Jaki wpływ zastój w nerce ma dla dzieciątka? Pozdrawiam.

Witamy!

Zastój moczu w prawej nerce czyli inaczej wodonercze nerki prawej jest zazwyczaj u ciężarnych fizjologiczne, tzn. występuje bez przyczyn chorobowych, a spowodowane jest uciskiem powiększającej się macicy na moczowody (szczególnie prawy). Jednakże do zastoju moczu może także predysponować kamica nerkowa czy zakażenie układu moczowego, stąd ważne jest określenie dokładnej przyczyny. W tej chwili nie ma powodu do niepokoju, w przypadku dodatniego posiewu bakterii zostanie zlecona antybiotykoterapia. Jeśli posiew będzie ujemy to w przypadku ewentualnej leukocyturii także może zostać zlecone leczenie antybiotykami. Ogólnie stan wodonercza nie jest bezpośrednim zagrożeniem dla płodu, jednakże może zwiększać ryzyko zakażenia i wcześniactwa u dziecka. Niedokrwistość oraz niewielka ilość białka w moczu jest również rzeczą fizjologiczną, tzn. niechorobową. Podsumowując nie ma w tej chwili powodu do niepokoju. Należy pozostać pod opieką lekarza prowadzącego ciążę.
Pozdrawiam serdecznie!