Wole guzowate obojetne - co dalej?

Mam 26 lat. Miałem trudności w przełykaniu, które raz są, raz ich nie ma. Badanie USG wykazało obecność luźnego guzka nieprzyrośniętego przy płatach tarczycy. Po nakłuciu i pobraniu materiału do badania, otrzymałem wynik: Wole guzowate obojetne - nieliczne komórki pęcherzykowe tarczycy z metaplazją oksyfilną, bez cytologicznych cech atypii. Lekarz endokrynolog dał mi skierowanie na oddział chirurgii onkologicznej. Jestem tym zaniepokojony. Co oznacza taki wynik i na co mam się przygotować? Proszę o informację.

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Metaplazja oksyfilna oznacza pewne przeobrażanie się komórek tarczycy, które może wiązać się z procesem nowotworowym. Dlatego najrozsądniejszym postępowaniem jest leczenie chirurgiczne i ocena histopatologiczna pobranego materiału, która potwierdzi lub wykluczy proces nowotworowy. Proszę więc zastosować się do zaleceń endokrynologa.