Izoechogeniczny gruczolakowaty guzek

Dostałam wyniki biopsji cienkoigłowej, lecz termin wizyty u lekarza jest dość odległy. Dlatego też proszę o opinię w sprawie moich wyników. Miejsce pobrania: guzek płata prawego tarczycy Ocena: krew, koloid oraz dość liczne tyreocyty z metaplazja oksyfilną. Dodam, że nie odczuwam żadnych objawów związanych z tarczycą, TSH -1,89, ft3- 3,15, ft4- 1,40, a do lekarza poszłam ze względu na niewielki guzek na szyi, który bardziej przeszkadzał mi wizualnie niż zdrowotnie. W USG napisano, że to izoechogeniczny gruczolakowaty guzek. Przyznam, że niepokoją mnie wyniki biopsji, dlatego proszę o szybką odpowiedź. Niedawno stwierdzono też u mnie przepuklinę kręgosłupa szyjnego z uciskiem na rdzeń, co w razie operacji tarczycy (jeżeli byłaby konieczna) bardzo mnie niepokoi. Proszę też o odpowiedź na pytanie, czy taką tarczycę można leczyć tylko farmakologicznie? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Metaplazja oksyfilna oznacza pewne przeobrażanie się komórek tarczycy, które może wiązać się z procesem nowotworowym (tzw. guzek oksyfilny czyli z komórek Hurtlea). Dlatego najrozsądniejszym postępowaniem jest w takim przypadku leczenie chirurgiczne i ocena histopatologiczna pobranego materiału, która potwierdzi lub wykluczy proces nowotworowy. W takim przypadku ostateczną decyzję w tej sprawie musi podjąć endokrynolog. Raczej nie stosuje się w przypadku guzków oksyfilnych (kwasochłonnych) leczenie zachowawczego. Radziłbym najpierw wyleczyć tarczycę, a potem ewentualnie zająć się przepukliną odcinka szyjnego kręgosłupa (w tej sprawie warto byłoby się skonsultować z neurochirurgiem).