Wpływ czosnku na antykoncepcję hormonalną

Witam, w różnych poradach lekarzy na portalach zdrowotnych znalazłam rozbieżne informację dot. wpływu czosnku na antykoncepcję hormonalną, w moim przypadku Nuva Ring. Niektórzy lekarze twierdzą, że owszem może on osłabiać jej działanie, inni, że absolutnie nie. Chciałabym spytać czy to prawda, że czosnek wpływa na wzrost poziomu estrogenów we krwi, który po pewnym czasie po spożyciu spada? Czy może to wywołać owulację? Jeśli tak, to jakie ilości czosnku mogą się do tego przyczynić? pozdrawiam

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Substancje zawarte w czosnku mogą przyspieszać rozkład syntetycznego estrogenu z tabletek antykoncepcyjnych i obniżać ich skuteczność. Proszę jednak pamiętać, że dotyczy to raczej osób zażywających wyciągi czy ekstrakty z czosnku aniżeli tych, które spożywają czosnek w zwykłych ilościach w czasie posiłków. Nie powinna mieć Pani zatem powodów do niepokoju.