Wpływ diety matki na samopoczucie dziecka karmionego piersią

Witam :) Mój maluszek skończył niedawno 4 miesiące. Do 3. miesiąca miewał kolki, ale teraz już wszystko ustało. Niedawno zaczął się potwornie ślinić i pcha rączki do buzi. W dzień jest nawet spokojny, czasami zdarzy mu się marudzić i popłakiwać, ale masakra zaczyna się dopiero wieczorami. Usypiać trzeba go na rękach, bo jak się go położy, to drze się wniebogłosy. A i na rękach czasami strasznie płacze. Ostatnio zaczęłam się zastanawiać, czy przypadkiem nie zaczął ząbkować, bo ma zabielone dziąsełka, ale wydawało mi się to jakby za wcześnie. Wczoraj byłam u pediatry i mówiła, że ząbkowanie odpada i że wszystko jest ok, a jego wieczorne marudzenie to po prostu taki urok. Jednak do mnie to nie przemawia, bo widzę, że coś go boli ;/ Po jedzeniu ostatnio bardzo mu się odbija, nawet po kilka razy, wczoraj wypuszczał gazy, takie że aż popłakiwał. Wydaje mi się, że boli go brzuszek, tylko nie wiem z jakiego powodu.

Ciężko jest go usypiać, a jak już zaśnie to budzi się za 5 minut z płaczem. Czasem budzi się i usiłuje kupkę zrobić, ale nie potrafi, a nawet jak zrobi to i tak to nie daje zbytnio poprawy ;/ Czasami już mi ręce opadają, a nie chce mi się wierzyć, że ma taki charakter marudny, bo widać, że coś mu dolega... Czy to może mieć związek z moją dietą? Ja cierpię po ciąży na wzdęcia i zaparcia, a karmię go wyłącznie piersią. Wczoraj po szczepieniu miał gorączkę i dałam mu Efferalgan, jest to też lek przeciwbólowy, ale mały i tak noc miał straszną, bo budził się co chwilę i jakby chciał robić kupkę, a wylatywały z niego gazy, po których płakał. Bardzo proszę o jakieś porady, bo nie wiem czy mam iść do innego pediatry, czy jest na to jakaś rada bez konieczności jakichś dodatkowych badań? Dodam jeszcze, że miał robione badanie krwi i wszystko wyszło idealnie.

Witam serdecznie!

Jeżeli dziecko jest karmione wyłącznie piersią, to wszystko co Pani je ma ogromny wpływ na samopoczucie maluszka. Z tego powodu proszę zwrócić szczególną uwagę na swoją dietę i postarać się z niej wyeliminować produkty które mogą być przyczyną dolegliwości u dziecka, czyli wszystkie składniki które mogą powodować wzdęcia i są ciężkostrawne (potrawy smażone, kapusta, kalafior, brokuły, fasolka, groch). Dieta młodej mamy, jeżeli dziecko ma dolegliwości bólowe ze strony brzuszka, niestety musi być dość restrykcyjna - proszę raczej spożywać pokarmy gotowane, lekkostrawne. Należy unikać słodyczy, napojów gazowanych, kawy, owoców cytrusowych. Najważniejsza jest obserwacja dziecka, jeżeli zauważy Pani że po jakimś produkcie dziecko czuje się źle to produkt ten najlepiej wykluczyć z jadłospisu mamy. Konieczne jest również regularne przyjmowanie posiłków (4-5 razy na dobę).

Jeżeli jednak zmiana diety nie przyniesie poprawy proszę ponownie skontaktować się z lekarzem pediatrą, który ma możliwość zbadania dziecka.

Pozdrawiam