Wpływ tabletek antykoncepcyjnych na organizm kobiety

Witam. Nigdy nie używałam tabletek antykoncepcyjnych, ponieważ bałam się, że mogą mieć działania poboczne (np. negatywnie wpływać w przyszłości na ciążę albo na płód). Oprócz tego wiem, że miesiączka dobrze wpływa na organizm kobiety, a w przypadku tabletek kobieta nie ma miesiączki, co też może być negatywne dla kobiety. Chciałam zapytać, czy rzeczywiście mogą być takie wpływy i czy moje wahania zgadzają się z rzeczywistością?

Witam, nie wiem kto Pani przekazywał te informacje, ale wg aktualnej i dobrze udokumentowanej wiedzy antykoncepcja nie wpływa negatywnie ani na późniejszą ciąże, ani na płód. W zależności od rodzaju wybranej antykoncepcji również może Pani mieć miesiączki. Proszę na spokojnie umówić się na wizytę u ginekologa i przedyskutować wątpliwości lub doczytać we własnym zakresie. pozdrawiam kz

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, odpowiednio stosowana terapia antykoncepcyjna nie stanowi negatywnego wpływu na organizm kobiety. Oczywiście każda terapia ma efekty uboczne ale standardowo nie są one duże przy antykoncepcji hormonalnej. Jedna z groźniejszych jest zwiększone ryzyko zakrzepicy i jak ma Pani predyspozycje ńie jest wskazana. Rownież nie jest wskazana przy paleniu papierosów. Musi być ona stosowana odpowiednio do stanu zdrowia, wieku oraz zapotrzebowania włącznie z robieniem odpowiednich przerw. Zalecam konsultacje z lekarzem ginekologiem. Pozdrawiam