Wrażliwe zęby u 24-latki

mam wrzliwe zęby szczególnie na zimno, nawet jak oddycham to mnie bolą. Czy jest jakiś sposób aby zwalczyć ten problem?

Witam serdecznie,
Wrażliwość zębów jest złożonym problemem, który może być spowodowany przez wiele różnych czynników.
Przyczynami mogą być m.in.: nieprawidłowy zgryz, zbyt dużo siły przykładanej do szczotkowania, jedzenie dużej ilości kwaśnych pokarmów, choroby układu pokarmowego, choroby przyzębia.
Leczenie jest uzależnione zazwyczaj od przyczyny. Czasami, w przypadku ubytków przy szyjce zęba, wystarczy założenie wypełnienia. Czasami konieczne jest pokrycie odsłoniętych szyjek dziąsłem lub leczenie ortodontyczne.
Aby tymczasowo zmniejszyć nasilenie problemu, można używać past do zębów znoszących nadwrażliwość lub pokryć sobie odsłonięte szyjki środkiem znoszącym nadwrażliwość.
W celu dobrania najlepszej metody do swojego przypadku, należy udać się na wizytę do stomatologa.

Nadwrażliwość zębów to bardzo powszechna dolegliwość stomatologiczna, szczególnie w grupie osób w Pani wieku. Przyczyn jest wiele. U niektórych pacjentów jest to wynik nieodpowiednich nawyków, np. zbyt mocnego szczotkowania zębów, u niektórych tendencja do nadwrażliwości jest większa. Nadwrażliwości ciężko się pozbyć, ale możemy ją złagodzić i kontrolować. Proszę pamiętać o regularnej higienie zębów (w tym nitkowaniu), oczyszczaniu ich z kamienia nazębnego (jeśli takowy jest), wybrać delikatniejszą dla zębów szczoteczkę o miękkim włosiu, zrezygnować z płukanek na rzecz np. tych ziołowych z szałwii lub dziurawca. Przyczyną nadwrażliwości może być też ukruszony po urazie ząb lub zgrzytanie zębami, a więc warto udać się do stomatologa, który skontroluje stan jamy ustnej. Dodatkowo poleci też specjalistyczne pasty lub żele dla pacjentów z problemem nadwrażliwości, które złagodzą przykre dolegliwości. Należy też unikać bodźców, które wyzwalają nadwrażliwość: kwaśnych i słodkich produktów oraz gorących/zimnych napojów i potraw.

Pozdrawiamy,
https://stankowscy.com.pl/
https://www.facebook.com/badzbystry