Współżycie seksualne a przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B

Mam 20 lat. Od dziecka (zaraz po urodzeniu) jestem chory na przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B. Nie przyjmuję żadnych leków, bo nie były wymagane w moim stanie. Wyniki są dobre (krwi oraz usg). Od jakiegoś czasu mam dziewczynę. Ona bardzo mnie kocha.. Chcemy to zrobić. Mam odnośnie tego kilka pytań: 1. Czy prezerwatywa chroni ją przed zarażeniem? 2. Czy przez "zrobienie loda" bez prezerwatywy może dojść do zarażenia? 3. O czym muszę jeszcze wiedzieć, czego unikać?

Witam. Przede wszystkim powinien Pan wiedzieć, że najlepszym sposobem zapobiegania zakażeniu wzw B jest szczepienie. Od 1989r. wszystkie noworodki w Polsce objęte były obowiązkowymi szczepieniami przeciwko wzw B - prawdopodobnie Pańska partnerka również. Konieczne jest przy tym oznaczenie poziomu ochronnych przeciwciał anty-HBs IgG - ich poziom >10 wskazuje na odporność na zakażenie wirusem - nie ma wtedy konieczności stosowania dodatkowych zabezpieczeń w kontaktach z osobą chorą. Jeśli poziom przeciwciał jest niższy należy zastosować dodatkową, przypominającą dawkę szczepionki.