Wstrzymanie miesiączki po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Witam, mam 30 lat, jestem kobietą. Proszę o pomoc w rozwianiu moich obaw. Po 6 latach stasowania tabletek antykoncepcyjnych odstawiłam je w grudniu 2009 r. Ostatnią miesiączkę miałam 19 lutego 2010. Słyszałam, że po odstawieniu tabletek można szybko zajść w ciążę. Ucieszyłam się kiedy to nie dostałam okresu, ponieważ staramy się z mężem o dziecko. Zrobiłam test, ale wyszedł negatywny. Z obaw umówiona jestem do ginekologa za miesiąc. Położna co prawda powiedziała, że mam się nie martwić i starać się z mężem dalej o dziecko. Przed wizytą u ginekologa powtórzyć test. Miesiączki nie mam do dziś. Odczuwam bóle podbrzusza, silniejsze w prawym jajniku i lekkie bóle krzyża. Myślę, że nie jestem w ciąży, ponieważ nie mam żadnych objawów, typu nabrzmiałe piersi, nudności, częste chodzenie do toalety czy zachcianki. Moją obawą jest to, iż nie wiem jak długo może trwać czas wstrzymania miesiączki, czy jestem teraz niepłodna? Czy jeśli dostanę tabletki na wywołanie miesiączki mogę starć się o dziecko, czy jest wówczas szansa, że będę w ciąży? Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Po odstawieniu pigułek możliwe są "zawirowania" hormonalne, zaburzenia miesiączkowania mogą utrzymywać się kilka miesięcy i zazwyczaj nie jest to nic niepokojącego. Jednak jeśli po odstawieniu tabletek w grudniu miesiączki występowały normalnie, to mało prawdopodobne, aby to było przyczyną obecnego wstrzymania okresu. Tak naprawdę nie jestem w stanie odpowiedzieć na żadne z Pani pytań, bo w takiej sytuacji konieczna jest szczegółowa diagnostyka (np. monitoring cyklu miesiączkowego). Jeśli bardzo się Pani niepokoi, to proszę zapisać się do innego lekarza, który przyjmie Panią szybciej niż za miesiąc.

Pozdrawiam!