Wszczepienie bypassów - czy można kontynuować aktywne życie?

Mój mąż ma 69 lat, zdrowo się odżywia i prowadzi aktywny tryb życia. Pływa, nurkuje, jest żeglarzem, codziennie chodzi na kilkukilometrowe spacery z kijkami, jest bardzo aktywny seksualnie. Ostatnio przy wykonywaniu corocznych badań kontrolnych doszło do dużych nieprawidłowości na próbie wysiłkowej. Mąż został skierowany do szpitala, gdzie przeprowadzono koronarografię, która wykazała tak dużą ilość zwężeń, że został zakwalifikowany na operację założenia bajpasów. Czy (nie licząc okresu rehabilitacyjnego po operacji) mąż będzie mógł dalej aktywnie żyć? Mąż obawia się, czy nie będzie mu pisane nagłe zostanie przysłowiowym staruszkiem, któremu nic już nie wolno i pożegnanie się z dotychczasowym życiem.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Już od pierwszych dni po operacji rozpoczyna się stopniowy powrót do pełnej aktywności
życiowej. Ważne jednak jest, aby pacjent nie czynił tego ani zbyt szybko, ani zbyt wolno.
Punktem granicznym, który oddziela od siebie dwa etapy powrotu do pełnej sprawności jest
zagojenie się mostka. Kość mostka, przecięta w trakcie operacji, goi się mniej więcej około 4 - 6 tygodni. Do tego czasu chory nie powinien wykonywać prac wymagających dużego zaangażowania
kończyn górnych. Może to spowodować zaburzenie zrostu mostka i jego niestabilność
wymagającą leczenia operacyjnego. Po 6 tygodniach chory może stopniowo podejmować cięższe czynności i powracać do pełnej aktywności życiowej. Jest sprawą niezwykle ważną, aby pacjent skontaktował się ze swoim lekarzem około 6 tygodni po operacji. Zbada on mostek i jeśli będzie on całkowicie zagojony - zezwoli na przejście do kolejnego etapu i wykonywanie czynności dotychczas zabronionych. W praktyce oznacza to powolny powrót do dotychczasowej aktywności życiowej.