Wyeksponowane naczynie na brzuchu podczas ciąży - czy się obawiać?

Witam!
Jestem w 30 tyg. ciąży, od paru dni mam na środku brzucha, (bliżej lewej strony) taką niebieską żyłkę i nie wiem od czego to, a co najlepsze, bardzo mnie bo boli. Nie wiem, czy to dlatego, że brzuch się rozciąga czy jak? No i jeszcze jedno, bo przytyłam już 12 kg i nie wiem, czy to jest dobre, ponieważ zostało mi jeszcze 10 tyg.
Proszę o jakieś porady!
Z góry dziękuję:)

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,
żyłka, która się pojawiła na brzuchu, jest najprawdopodobniej wynikiem rozciągania powłok brzusznych. Gdyby zaczęła ona mocno boleć lub pojawiło się wokół niej zaczerwienienie, należy skonsultować się z prowadzącym ciążę ginekologiem. Na razie nie ma obaw do niepokoju.
Przyrost masy ciała w ciąży zależy od wyjściowej wagi mamy. Jeżeli kobieta przed ciążą miała niedowagę, to w 30 tygodniu ciąży powinna przybrać 11,3 kg, w przypadku prawidłowej masy ciała lub małej nadwagi powinna przybrać na tym etapie ciąży 8,8 kg. Natomiast jeśli przyszła mama przed ciążą miała już nadwagę, to w 30 tygodniu ciąży nie powinna przybrać więcej niż 6,4 kg.
Z tego wynika, że trochę za szybko Pani tyje. Proszę zwrócić uwagę na jadłospis. Rezygnować ze słodyczy oraz potraw wysokokalorycznych. Wskazany jest też niewielki wysiłek fizyczny, np. Spacery.
Pozdrawiam