Wykrycie niedoczynności tarczycy a starania o dziecko

Witam, z mężem staramy się o dziecko, jednak wykryto u mnie lekką niedoczynność tarczycy, a mianowicie : THS 5,03. Byłam u doktor endokrynolog i zapisała mi LETROX 50 0,05, i powiedziała że starania o dziecko możemy zacząć dopiero za rok, inaczej mogę urodzić niepełnosprawne dziecko. Czy mogę zacząć ponowne starania o dziecko przyjmując ten lek? Czy z taką małą niedoczynnością lepiej nie brać nic, bo USG wyszło dobrze, bez zmian, a objawów tarczycy nie mam żadnych, i czuję się ok. Proszę o pomoc

Dzień dobry,

Zaleca się, aby kobiety planujące ciążę miały TSH < 2,5. Po zastosowanym leczeniu proszę po ok. 4-6 tygodniach sprawdzić, czy TSH spadło do prawidłowych wartości, jeśli tak, to śmiało możecie Państwo starać się o dziecko. Z chwilą włączenia leku ma Pani większe stężenie hormonów, natomiast przysadka reaguje z opóźnieniem i TSH spada trochę wolniej. Gdyby TSH za 6 tyg było powyżej 2,5, to sugerowałbym wówczas zwiększenie dawki pod kontrolą lekarską. Starania o dziecko możecie zacząć Państwo znacznie wcześniej niż za rok.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz