Wymiar potyliczno-czołowy dziecka w 36 tygodniu ciąży

Witam, jestem w 36 tygodniu ciąży i z wynikow usg bdp=92,4 mm co odp. 37 tc, a ofd=92,4 co odp. 28 tc. Czy to jest możliwe, że wymiar potyliczno-czołowy dziecka jest o 8 tygodni późniejszy, niż reszta?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, na podstawie idealnie takich samych rozmiarów BPD i OFD (92,4) można wnioskować, że pomiar nie jest do końca prawidłowy i tak naprawdę lekarz zmierzył tylko BPD, a wartość OFD została wstawiona przez aparat automatycznie na wydruku (ocena wyłącznie BPD jest wystarczająca) - wynika do z zasady obsługi urządzeń USG, gdzie pomiar wielkości głowy dziecka przeprowadza się zaznaczając na obrazie okrąg, który potem rozciąga się w zależności od faktycznych rozmiarów.
Jeżeli pozostałe parametry badania nie odbiegają znacząco od wieku ciążowego (proszę pamiętać, że pomiary z badania USG są przeliczane na wiek przy pomocy metod statystycznych i wahania +/- 2 tyg. mieszczą się w granicy błędu pomiarowego), to nie ma powodów do niepokoju.