Wynik 328,90 ng/dl w badaniu testosteronu a problemy z erekcją u 37-latka

Witam, odebrałem wczoraj badania testosteronu i mam wynik 328,90 ng/dl. Mam 37 lat i robiłem ten test ze względu na problemy z erekcją. Czy jest to wynik normalny dla mężczyzny w tym wieku?

Dzień dobry!

Uzyskany wynik jest zaniżony. Co prawda dolna granica normy laboratoryjnej wynosi 250 ng/dl, ale jest to to norma dla ogólnego stanu zdrowia mężczyzny, która zazwyczaj nie wystarcza do pełnej sprawności seksualnej. Uznaje się, że poziom testosteronu już poniżej 450 ng/dl może skutkować problemami z erekcją. Jednorazowy pomiar poziomu testosteronu nie pozwala jednak na postawienie jednoznacznej diagnozy. Konieczne jest wykonanie pełnego profilu hormonalnego - wolny testosteron, prolaktyna, TSH, FSH, LH, a także profil lipidowy, poziom glukozy itp. Proszę ze aktualnymi wynikami zgłosić się do lekarza androloga/ seksuologa/ urologa/ endokrynologa i postępować wobec jego dalszych wskazówek.

Pozdrawiam!

Diagnostyka powinna być rozszerzona, rzadko niedobór testosteronu jest przyczyna dysfunkcji erekcyjnej (mimo powszechnej opinii).
Najlepiej odwiedzić lekarza seksuologa w miejscu zamieszkania, żeby pokierował diagnostyką.
Tak zazwyczaj jest najprościej i najskuteczniej.
Pozdrawiam. JW