Wynik ASCA i przewlekle podniesione CRP

Wczoraj odebrałam wynik ASCA IgG dodatni (83, dodatni od 25) i ujemny ASCA IgA (18, ujemny do 20). Badanie zrobiłam w poszukiwaniu przyczyny przewlekle występującego nieznacznego podniesienia CRP ( i czasem OB) i czasami rozwolnień (prawdopodobnie od napadów nerwicy). Moje pytanie: jaki procent populacji Polskiej/Europejskiej/światowej według badań ma dodatnie ASCA nie mając nietypowych chorób jelit takich jak choroba Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita?

Aleksander Ropielewski

Dodatnie ASCA występują u 60% chorych na chorobę Leśniewskiego-Crohna. Nie ma danych odnośnie ich częstości w populacji osób zdrowych. Dodatnie ich występowanie z ujemym wynikiem przeciwciał pANCA jest charakterystyczne dla choroby Leśniewskiego-Crohna.