Wynik badań morfologii, poziomu cukru i hormonów tarczycy oraz problemy z chodzeniem

serdecznie witam, wykonałam badania , morfologię, cukier, cholesterol, TSH i FT4 wszystko jest w normie oprócz: ALAT 45, ASPAT 57, glukoza 109, cholest. całk. 136- (HDL,LDL,trójglicerydy w normie) MCV 81,6 . Czy mam powód do niepokoju, mam 62 l,biorę od kilku lat leki na nadciśn. :Loristę H, polocard, Thenox, Nebilet oraz Milurit, Glucophage. Od miesięcy mam bóle kręgosłupa, mięśni zaczęłam mieć problemy z chodzeniem, b.się męczę. przy najmniejszych czynnościach.Bardzo proszę o poradę.

Dr n. med. Wojciech Kawiorski

Szanowna Pani, Właściwie jedynie, to co zwraca istotną uwagę to podwyższone próby wątrobowe. Są one jednak tylko NIEZNACZNIE powyżej normy - nie maja wpływu na Pani ogólna kondycję (w celu ich normalizacji można zastosować leki osłaniające wątrobę - np. Hepatil). Przyczyn osłabienia i męczliwości raczej szukałbym w zaburzeniach kardiologicznych.
Pozdrawiam Wojciech Kawiorski

Witam,

Trudno jendoznacznie odpowiedziec na tak zadane pytanie, niewielkie podwyzszenie wartosci enzymow watrobowych czesto wystepuje w stluszczeniu watroby, towarzyszacym np. otylosci. Wiekszosc stosowanych lekow jest metabolizowana w watrobie i tez moze przyczyniac sie do niewielkiego wzrostu wartosci enzymow watrobowych.
W przypadku dolegliwosci bolowych kregolsupa konieczne jest wykonanie badania RTG tego odcinka najlepiej w 2 projekcjach celem oceny zmian zwyrodnieniowych/dyskopatycznych i wdrozenie adekwatnego postepowania (np. zabiegi rehabilitacyjne).

Pozdrawiam!

Krzysztof Gryga