Wynik badania cytologii i zmiany odczynowe

Wynik cytologii: rozmaz nie reprezentatywny, nie zawiera komórek endocervix, ogniskowo zatarty przez granulocyty obojętnochłonne. Obraz cytologiczny może odpowiadać zmianom odczynowym związanym z zapaleniem. czy to nowotwór?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Podany wynik cytologii tak naprawdę nie jest diagnostyczny. W rozmazie brakuje bowiem komórek tarczy szyjki macicy. Obecne są natomiast liczne komórki zapalne, co może być wynikiem infekcji. Podany wynik nie oznacza nowotworu. Koniecznie proszę jednak skonsultować się ze specjalistą ginekologiem, który zaleci właściwe leczenie infekcji. Po wyleczeniu konieczne będzie ponowne wykonanie cytologii.