Zapytaj lekarza

1 , 0 3 5 , 4 3 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wynik badania krwi.

Ostatnio byłam na rutynowym badaniu krwi, no i jakie są wyniki: białko C (CRP) 0,97 mg/l, bilurubina w surowicy 22,58 umol/l, aminotransferaza alaminowa (ALT) 342 U/L, aminotransferaza asparaginianowa (AST) 309 U/L , dehydrogenaza mleczanowa (LDH) 242 U/L, gamma-glutamylotranspeptydaza (GGTP) 198 U/L, przeciwciała antHCV 0,12 index - wynik negatywny, przeciwciała anty HCV HBsAg - negatywny, ujemny<0,10, index HBsAg negatywne. Wynik badania USG jamy brzusznej: Wątroba i śledziona niepowiększone, jednorodne, normoechogenne. Pęcherzyk żółciowy, drogi żółciowe, trzustka, przestrzeń okołoaortalna w normie. Obie nerki w położeniu prawidłowym. Obie nerki bez cech zastoju i kamicy, nerki o zachowanej echostrukturze i echogeniczności. Pęcherz moczowy o gładkich zarysach. Proszę o skomentowanie tego wyniku i, o ile to możliwe, odpowiedzieć, co nie gra w moim organizźmie.

KOBIETA ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Wobec przedstawionych wyników (znacznie podwyższenie ALAT, ASPAT i GGTP, pozostałe również, ale w mniejszym stopniu), niewątpliwie należy pogłębić diagnostykę.

W zależności od dominujących objawów można wykonać:
- oznaczenie poziomu alkalicznej fosfatazy (ALP),
- przy podejrzeniu chorób autoimmunologicznych, panel przeciwciał: ANA, SMA, pANCA, anty-LKM1, w pierwszej kolejności może być zwykłe oznaczenie stężenia IgG,
- ze względu na cechy cholestazy (możliwości blokady w drogach żółciowych, mimo prawidłowego badania usg), proponuję rozważenie badania ECPW (oglądanie zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych w czasie "poszerzonej" gastroskopii).

Istnieją jeszcze inne, rzadsze choroby mogące powodować obecne zaburzenia, ale w pierwszej kolejności należy wykluczyć te częstsze, a dopiero jeżeli są jakieś przesłanki kliniczne (na podstawie dokładnego wywiadu i badania przedmiotowego), można poszukiwać te rzadsze.

Tutaj znajdzie Pani artykuł pt.: "W jakim wieku są nasze narządy".

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Ważne tematy