Wynik badania krwi i hormonów tarczycy u 21-latki

Odebrałam wyniki swoich badań. Mam niewielką anemie, ale niepokoi mnie tsh i morfologia. Dodam, ze w rodzinie wystapil przypadek choroby autoimmunologicznej i niedoczynnosci tarczycy. Tsh 0.201 (0.27-4.2) Hct 37.1(37.0-47.0) Rbc 5.2(4-5) Hgb 11.4(12-16) Wbc 3.4(4-10) Mcv 71(80-96) Mchc 30.8(32-36) Mch 22(27-34) Rdw-cv 17.4 (11-14.5) Plt 238 (150-400) Mpv 7.9 (6.5-10.5) Lymph 1.5 (1.5-4) Mono 0.1 (0.2-0.8) Gran 1.8 (2.5-5) Lymph 44.8 (20-45) Mono 4.7 (4-8) Gran 50.5 (45-70)

Witam!
Pani wyniki nasuwają trzy wnioski:

1) ma Pani niewielkiego stopnia niedokrwistość (anemię) najprawdopodobniej z niedoboru żelaza - wskazuje na to obniżenie poziomu hemoglobiny, małych rozmiarów krwinki czerwone (MCV 71) oraz podwyższone RDW. Można dodatkowo oznaczyć poziom ferrytyny, żeby ocenić jaki jest stan zapasów żelaza w Pani organizmie (nie należy robić tego badania w okresie infekcji, gdyż wychodzi zawyżone). Myślę że mimo to ma Pani już wskazanie do podawania preparatu żelaza. Żeby uzupełnić niedobór żelaza potrzeba kilka miesięcy systematycznego przyjmowania żelaza. Krótszy czas leczenia skutkuje tylko "wyleczeniem" wyników, a niedobór pozostaje. Zwłaszcza jeśli nie je Pani mięsa lub ma obfite miesiączki suplementacja jest konieczna.

2) Ma Pani obniżoną liczbę białych krwinek, w tym granulocytów. Ich poziom jest jednak wystarczający do obrony organizmu, tak więc wystarczy kontrolować morfologię co kilka miesięcy - być może jest to tylko przejściowy spadek.

3) Ma Pani nieco obniżone TSH, co może (lecz nie musi!) wskazywać na nadczynność tarczycy. Przy takim TSH prawdopodobnie nie ma Pani objawów nadczynności. Wskazane jest jednak wykonanie oznaczenia FT3 oraz USG tarczycy. Od wyników tych badań zależy dalsze postępowanie. Jeśli wyjdą prawidłowe, to wystarczy okresowa kontrola TSH - na jego poziom może wpływać wiele czynników, które nie są związane z chorobą tarczycy.