Interpretacja wyników - czy powinnam zastosować dziecku dietę?

Oto wyniki mojej 18 miesięcznej córki wykonane przy okazji skierowania nas do poradni alergologicznej: MORFOLOGIA WBC 9, RBC 4,63; HGB 12,2; HCT35,5; MCV 76,6; MCH 26,4; MCHC 34,5; RDW 12,6; PTL 327; MPV 7,5; LYMPH 5,70 LYMPH% 63,6%; MON 0,60; GRAN 2,7; PCT 0,25%PDW 15,6%; ORAZ ROZMAZ KRWI: Neurofile pałeczkowate 1; neurofile segmentowate30%; granulocyty kwasochłonne 1%, monocyty3 %; limfocyty 65%. Bardzo proszę o interpretację. Dowiedziałam się tylko, że to brak żelaza i że wystarczy dieta bogata w ten pierwiastek. Może konieczna jest suplementacja, a jeśli tak to jaki preparat Pani poleca? Dziękuję z góry.

Redakcja abcZdrowie

Skoro córka ma prawidłowy poziom hemoglobiny(12,2) nie ma podstaw do rozpoznania niedokrwistości. U dzieci Hb poniżej 10, 5 upoważnia do rozpoznania niedokrwistości. Wielkość krwinki jest tylko minimalnie obniżona. Nie ma potrzeby suplementacji żelaza u dziecka. Warto jednak zadbać o odpowiednią ilość gotowanego lub pieczonego mięsa (z indyka, królika, wołowego) w diecie dziecka, aby uniknąć niedoborów w przyszłości.