Wynik badania MR odcinka krzyżowo-lędźwiowego kręgosłupa

Bardzo proszę o interpretację i poradę gdyż lekarz po odczytaniu wyniku stwierdził, że nie ma innej opcji, niż operacja. Mam 31 lat, chciałabym uniknąć operacji. Od 2 tygodniu żyję w ciężkim bólu kręgosłupa lędźwiowego, lewego biodra i nogi wzięłam 15 zastrzyków, które nie zadziałały i faszeruję się tabletkami przeciwbólowymi ze słabym efektem. Ciężko jest mi chodzić, siedzieć, w ogóle nie mogę. Zastanawiam się nad wizytą u kręgarza, chociaż mam obawy. Wynik rezonansu: Krążek międzykręgowy L4-L5,L5-S1 ma uszkodzoną strukturę,widoczne jest obniżenie intensywności sygnałów w czasie T2 jako wyraz dehydracji. Wysokość k.m. L4-L5 jest obniżona. Duża szeroko podstawa przepuklina centralno-lewoboczna k.m. L4-L5 z wydzielonym sekwestrem wpukla się około 7mm do kanału kręgowego uciska worek opony twardej korzeń nerwowy po stronie lewej materiał sekwestru o wym około 14x8mm,wypełnia światło zachyłka bocznego lewego.
31 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!
Wynik rezonansu magnetycznego rzeczywiście jest niepokojący. Duże dolegliwości bólowe, które Pani odczuwa związane są z zaawansowaną chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa lędźwiowego w postaci dyskopatii (choroby krążków międzykręgowych). Decyzję o ewentualnej operacji podejmuje Pani razem ze specjalistą - neurochirurgiem lub ortopedą zajmującym się kręgosłupem. Tak czy inaczej opisywana wypuklina centralno-boczna powodująca zwężenie kanału kręgowego, wpuklająca się na 7 mm! Do tego kanału, jest wskazaniem do interwencji chirurgicznej, gdyż jest mało prawdopodobne, że dolegliwości nią spowodowane cofną się przy pomocy ćwiczeń i fizjoterapii. Odnośnie kręgarza - stanowczo odradzam, a jako lekarz zabraniam takich praktyk! Wykonywanie zabiegów tego typu w tak zaawansowanej chorobie krążków międzykręgowych może doprowadzić do kalectwa, porażenia kończyn dolnych itp. Proponuję by zgłosiła się Pani z wynikiem do lekarza kierującego, który zaleci dalszą opiekę specjalistyczną. Proszę poddać się operacji, gdyż pozwoli ona pozbyć się dolegliwości a przy okazji dzięki stabilizacji kręgosłupa pozwoli zapobiec ich nieuchronnemu bez operacji powtórnemu wystąpieniu.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.