Wynik badania na toksoplazmozę a konieczność powtórzenia po 3. tygodniach

witam, mój wynik przeciwciał przeciwko w toksoplazmozie jest taki : IgG 991,20 IU/ml, IgM 0,23 COI ujemny. te wyniki są sprzed miesiąca, był to 9 tydzień ciąży. Moja doktor powiedziala ze przebyłam juz toksoplazmozę i nie będziemy juz wykonywać tych badań w dalszym etapie ciąży. Chciałam się zapytać czy nie powinnam jeszcze raz wykonać badania przeciwko toksoplazmozie ? czytałam gdzieś że przy wysokim mianie IgG należy badanie powtórzyć po 3 tygodniach. Proszę o odpowiedż.

Lek. Marta Gryszkiewicz

IgG sa dodatnie zarówno w trakcie jak i lata po przebyciu zakażenia toksoplazmozą. Przeciwciała IgM natomiast narastają w trakcie zakażenia i stopniowo zanikają do kilku/kilkunastu miesięcy po przebytym zakażeniu. Pojedyncze wyniki przeciwciał można więc zinterpretować dwojako - albo przebyła Pani zakażenie w przeszłości, albo oznaczenie zostało wykonane niedługo po kontakcie z pasożytem (miano IgM jeszcze nie wzrosło). Aby zweryfikować te wyniki należałoby powtórnie wykonać oznaczenie przeciwciał IgM (najlepiej w tym samym laboratorium - różne punkty, stosują różne metody i porównanie wyników nie zawsze jest możliwe) po 2-3 tygodniach. Jeśli miano IgM nadal będzie ujemne - z pewnością zakażenie jest "stare" i nie ma żadnego ryzyka dla płodu.