Wynik badania radiologicznego zęba

http://zapodaj.net/df0811261b132.jpg.html Witam. Prosze o pomoc Co to jest zageszczona w kosci przy wierzcholku korzenie? Czy jest guz albo jest choroba? Bardzo sie boje. Prosze obejrzy zdjecie..

Witam. Trzeba przede wszystkim przeprowadzić badanie palpacyjne, czyli dokładnie "obmacać" tę okolicę żuchwy. Szukamy powiększonych węzłów chłonnych, zgrubień kości i innych zmian, które występują niesymetrycznie, czyli po jednej stronie. Następnie wypadałoby poszukać starszych zdjęć tej okolicy. Zęby 6 i 7 były leczone kanałowo, a po takim leczeniu zwykle wykonuje się radiogram. Zdjęcie jest wykonane w technice cyfrowej, czyli rejestracja promieniowania następuje na czujniku elektronicznym, a następnie te dane podlegają obróbce przez program komputerowy, który dość mocno wyostrza zdjęcie zwiększając kontrast i często ujawnia szczegóły nieobecne w rzeczywistości. Proszę o przesłanie zdjęcia, lub o ocenę zdjęcia przed obróbką ( zdjęcie wygląda mi na wykonane czujnikiem GX 700 firmy Gendex-jeśli tak, to podczas oglądania radiogramu w Wixwinie należy nacisnąć spację). Można również wykonać zdjęcie na kliszy, lub płytce fosforowej i porównać. Jeśli nadal będą wątpliwości należy wykonać zdjęcie symetrycznie z drugiej strony żuchwy lub pantomograficzne , a przede wszystkim nie wpadać w panikę, bo w 90% przypadkach artefakty widoczne na zdjęciu są wynikiem obróbki elektronicznej radiogramu. Pozdrawiam Olgierd Bartecki

Widoczne zacienienie odpowiada zagęszczonej strukturze kostnej, niewyraźnie odgraniczonej, należałoby szerzej zdiagnozować problem- przydatne badanie palpacyjne, ocena ewentualnych bolesności czy ruchmości zębów, wykonanie CT. Dobrze byłoby też porównać zdjęcia wykonanie w pewnych odstępach czasu- czy zmiana się powiększa, czy pomniejsza. Może to być odpowiedź na leczenie endodontyczne.
pozdrawiam serdecznie