Wynik cytologii a prawdopodobieństwo choroby nowotworowej

Witam,otrzymałam wynik cytologii: obraz odpowiedni do oceny-obecne są komórki kanału szyjki macicy/strefa przekształceń.Obecność nieprawidłowych komórek nabłonkowych. Atypowe komórki nabłonka wielowarstwowego płaskiego(ASC).,których charakter trudno jednoznacznie określić(ASC-US). Badanie oceniono przy pomocy komputerowo wspomaganego automatycznego skryningu-system BD FocalPoint(TM) Wskazana kontrola cytologiczna za 6 m-cy.Czy jestem na drodze choroby nowotworowej?Błagam o odp.,bo zwariuję.

Lek. Magdalena Pikul

Witam. Nie. Opisane zmiany nie pozwalają na wyciąganie takiego wniosku. Zmiany o nieokreślonym znaczeniu najczęściej są wynikiem stanu zapalnego. Proszę jednak pamiętać żeby wykonać badanie kontrolne aby sprawdzić czy zmiany się wycofują.