Wynik gastroskopii u 28-latki

Witam, czy wynik gastroskopii jest bardzo zły ponieważ lekarz kazał zgłosić się po odbiór wyniku hist-pat? Przełyk i okolica wpustu bez zmian .Granica nabłonków zatarta ,połozona na wysokości fałdów żołądkowych.W inwersji wpust dobrze opina endoskop.Jeziorko śluzowe skąpe ,mętne ,ułozone w dnie.Błona śluzowa dna i trzonu żołądka rózowa ,fałdy żołądkowe obniżone ,sciany elastyczne.śluzówka części przedodzwiernikowej zmieniona zapalnie .Pobrano wycinki z trzonu i antrum.odżwiernik drożny .

Obecnie dąży się do tego aby standardowo podczas każdego badania endoskopowego, także gastroskopii, pobrać wycinki nawet jesli błona śluzowa jest niezmieniona. Wiemy bowiem, że niektóre formy zapalenia żoładka czy jelit widoczne są wyłacznie w badaniu mikroskopowym wycinków, ale to bardzo rzadkie sytuacje.

Wspólczeście dążymy do tego aby podczas badania endoskopowego, nawet jeśli lekarz nie stwierdza żadnych zmian, pobierać wycinki z błony śluzowej. Dzieje się tak dlatego, że niektóre rzadkie formy zapalenia żoładka czy jelita widoczne są tylko w mikroskopowym badaniu wycinków.