Wynik HbA1c

Witam. Dostałam wynik HbA1c 9,1 (norma 4,3-6,1). Jaka norma cukru utrzymuje się przy takim wyniku hemoglobiny i o ile powinnam zwiększyć insulinę. Teraz biorę insulinatard 5 – rano, 10 – wieczorem i Novo Rapid 3-8-6.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Wynik hemoglobiny glikowanej daje pogląd na jakość kontroli cukrzycy przez ostatnie 3 miesiące (czerwona krwinka żyje 120 dni). Stopień glikacji hemoglobiny zależy zarówno od czasu trwania hiperglikemii jak i wysokości tejże hiperglikemii. Za dobrze kontrolowaną można uznać cukrzycę przy hemoglobinie glikowane poniżej 6,1% i do takich wartości należy dążyć.
Zmianę dawkowania insuliny powinien wprowadzić pani lekarz prowadzący. Ważne jest także dokładne przestrzeganie czasu przyjmowania insuliny, wartości kalorycznej posiłków oraz prawidłowe przeliczanie wymienników węglowodanowych.