Wynik histopatologiczny węzła - proszę o interpretację

Witam, proszę o opinię o wyniku badania histopatologicznego węzła chłonnego. Morfologicznie obraz mikroskopowy w ubarwieniu rutynowym oraz rozkład ekspresji może przemawiać za węzłem reaktywnym, zwraca jednak uwagę proliferacja komórek B (CD20(+)). Badania immunohistochemiczne: Bcl-2, CD3, CD20, Ki-67, CD30, CD15. Nie rozumiem co oznaczają te wskaźniki badań immunohistochemicznych - czy te białka i antygeny to wskaźniki, czy inaczej markery nowotworowe? O czym one świadczą, jeśli nie dopisano przy nich ani + ani -? Ostatnia morfologia krwi (po transfuzji): wbc 12,01 tys./ul, rbc 4,9 mln/ul, hgb 10,4 g/dl, hct 34,7%, mcv 70,8, mch 21,22, mchc 30,02, plt 405, limfocyty 13,62 %, inne 7,8%, neutrofile 78,61%, limfocyty 1,6 tys./ul, inne 0,9 tys./ul, neutrofile 9,5 tys./ul. Przed transfuzją: wbc 10,49 tys./ul, rbc 3,87 mln/ul, hgb 7,7, hct 25,6% mcv 66,1, mch19,9, mchc 30,1, plt 456 tys./ul, rdw-cv 17,6%, pct 0,46 %, neutr 7,91 tys./ul, limf 1,63 tys./ul, mono 0,68 tys./ul, eo 0,19, baso 0,08, neutr 75,4%, limf 15,5. Z góry dziękuję za pomoc.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Obraz histopatologiczny węzła chłonnego nie jest do końca jednoznaczny, przynajmniej w opisie. Aby w pełni zinterpretować wynik, trzeba mieć możliwość przede wszystkim zbadania pacjenta oraz zebrania dokładnego wywiadu. W wynikach morfologii - szczególnie tej przed transfuzją krwi - zwraca uwagę głęboka niedokrwistość (anemia) - najprawdopodniej jednak na tle niedoboru żelaza (bardzo mała objętość krwinki czerwonej). Niestety nie wiem nic o okolicznościach transfuzji krwi, początkach Pani dolegliwości, a także jaki węzeł chłonny został pobrany do badania i skąd ta decyzja.

Uważam, że interpretacji powyższego wyniku powinien dokonać lekarz, który Panią prowadzi i zna dogłębniej Pani problem.

Z badania wynika, że węzeł może mieć charakter odczynowy (reaktywny) - czyli powiększenie węzła może wynikać z procesów najprawdopodbniej infekcyjnych, które dzieją się w jego pobliżu lub ogólnoustrojowo. Symbole w wyniku badania immunohistochemicznego to markery, czyli cząsteczki charakterystyczne dla danego podtypu białych krwinek, czyli limfocytów B. Proliferacja limfocytów B oznacza ich rozrost w obrębie węzła chłonnego. Tak jak już wspomniałam, ostateczna interpretacja będzie należała do Pani lekarza prowadzącego.

Pozdrawiam serdecznie