Wynik rezonansu magnetycznego a podejrzenie stwardnienia rozsianego u 36-latka

Badania MR mózgowia wykazały w istocie białej i podkorowej rozsiane hyperintesywne ogniska.Ogniska mogą odpowiadać zmianom SM(decyduje obraz kliniczny)Aktywnych plag nie stwierdza się". Punkcja lędźwiowa-wyniki prawidłowe. Czy te zmiany mogły spowodować choroby tkanki łącznej? Gdzie mogę takie badania zrobić i jakie powinienem? Od kogo najpierw i do jakiego lekarza dostać skierowanie na takie badania? 1-neurolg mówi ze jestem zdrowy,2 ze bym zrobił dodatkowe badania,3 że mam SM.

Takie ogniska mogą występować w wielu schorzeniach nie tylko SM, ważna jest ich lokalizacja i układ.
W rozpoznaniu SM pod uwagę bierze się zgłaszane g dolegliwości, objawy jakie występują u pacjenta oraz wynik badania przedmiotowego tj pacjenta. czasami należy wykonać inne badania by wykluczyć choroby mogące przebiegać podobnie jak SM i dające podobne jak SM objawy np borelioza.
Z całą pewnością wymaga Pan wyjaśnienia charakteru zmian w OUN. Proszę udać się do neurologa mającego doświadczenie w diagnostyce i leczeniu SM.