Czy to są początki stwardnienia rozsianego?

Witam. Od pewnego czasu pojawily sie u mnie dretwienia kończyn, malo tego odczuwam takze dokuczliwe parestezje. Szczegolnie na glowie twarzy ustach i jezyku oraz kończynach.bole glowy o różnym nasileniu. Duzo pracuje fizycznie i cwicze. Rezonans byl robiony 3 lata temu i nic nie wykazał. Czy to moga byc poczatki stwardnienia rozsianego? Mam 24 lata.

Rozpoznanie SM stawia się na podstawie zmian w badaniu MRI, objawów klinicznych oraz badania pacjenta.
Rozpoznanie to ma ściśle ustalone kryteria. Nigdy nie można postawić rozpoznania SM na podstawie samego rezonansu ani na podstawie samych objawów klinicznych.
W MRI zmiany demielinizacyjne ( jest to określenie rodzaju zmian a nie choroby) by świadczyły o SM muszą też spełniać określone kryteria tj rozsiania w czasie i/lub przestrzeni.

Opisane objawy nie są typowe dla SM.
Proszę wykonać ischemiczną próbę tężyczkową.