Czy badanie płynu mózgowo-rdzeniowego pokaże zmiany w układzie nerwowym?

Dzień dobry, mam pytanie. Czy badanie płynu mózgowo-rdzeniowego pokaże, jeśli zachodzą zmiany w układzie nerwowym? Chodzi mi o stwardnienie rozsiane. Rezonans magnetyczny jest bardzo drogi, a na NFZ terminy są bardzo długie. Za badanie płynu mogłabym zapłacić. Tylko, czy jest to miarodajne? Bardzo proszę o odpowiedź.

Badanie płynu wykonuje lekarz, gdy są wskazania. Nie można tak sobie pójść i zrobić badanie, to nie pobieranie krwi żyły.
Rozpoznanie SM stawia się na podstawie zmian w badaniu MRI, objawów klinicznych oraz badania pacjenta. Rozpoznanie to ma ściśle ustalone kryteria. Nigdy nie można postawić rozpoznania SM na podstawie samego rezonansu.
W MRI zmiany demielinizacyjne ( jest to określenie rodzaju zmian a nie choroby) by świadczyły o SM muszą też spełniać określone kryteria tj rozsiania w czasie i/lub przestrzeni.
W przypadkach niejasnych należy wykonać diagnostykę różnicującą, tj w kierunku chorób które w MRI dają podobny obraz jak SM. Badaniem pomocniczym jet badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.