Czy moje objawy mogą być początkiem stwardnienia rozsianego?

Witam W ostatnim rezonansie wyszły mi drobne ogniska demielinizacyjne w istocie białej obu półkul mózgu. Nie reagują na kontrast. Byłam u neurologa który stwierdził że to nie sm. Martwią mnie tylko objawy które mam - jakby osłabienie czucia całej prawej strony ciała. Czuję wszystko ale jakby słabiej niż po lewej stronie. Dodam że mam depresję na którą się leczę. Czy te objawy to początek sm ? moze za wczesniezeby zmiany wyszly w rezonansie?

Rozpoznanie SM stawia się na podstawie zmian w badaniu MRI, objawów klinicznych oraz badania pacjenta. Rozpoznanie to ma ściśle ustalone kryteria. Nigdy nie można postawić rozpoznania SM na podstawie samego rezonansu.
W MRI zmiany demielinizacyjne ( jest to określenie rodzaju zmian a nie choroby) by świadczyły o SM muszą też spełniać określone kryteria tj rozsiania w czasie i przestrzeni.
W przypadkach niejasnych należy wykonać diagnostykę różnicującą, tj w kierunku chorób które w MRI dają podobny obraz jak SM między innymi może być to zespół Sjogrena, i innych chorób układowych, boreliozy itd...
Zdarza się też, zmiany o typie demielinizacji wykrywa się przypadkowo, co poniekąd związane jest z większa dostępnością badań MRI, nie świadczą one o chorobie i jako takie po prostu sobie są do końca życia ( nazywa to się RIS).