Ogniska o niejednoznacznym charakterze mogące odpowiadać zmianom demielinizacyjnym
W podkorowej istocie białej obu półkul mózgu w płacie czołowych i ciemieniowych liczne, częściowo zlewające się ogniska o hyperintensywnym sygnale w obrazach T2 zależnych i FLAIR , częściowo tylko widoczne jako hypointensywne w obrazach T1- zależnych. ( największe w zakresie płata czołowego - 16/6 mm) nie ulegające wzmocnieniu kontrastowemu.Ogniska o niejednoznacznym charakterze mogą odpowiadać zmianom demielinizacyjnym lub niespecyficznym naczyniopochodnym. Co to oznacza? Sm? Widać to w TK.

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu
Lek. Tomasz Budlewski
79 poziom zaufania
konieczne jest rozszerzenie diagnostyki. proszę koniecznie udać się do lekarza neurologa, po badaniu będzie można określić odpowiednio dalsze postępowanie.
Rozpoznanie SM stawia się na podstawie zmian w badaniu MRI, objawów klinicznych oraz badania pacjenta. Rozpoznanie to ma ściśle ustalone kryteria. Nigdy nie można postawić rozpoznania SM na podstawie samego rezonansu.
W MRI zmiany demielinizacyjne ( jest to określenie rodzaju zmian a nie choroby) by świadczyły o SM muszą też spełniać określone kryteria tj rozsiania w czasie i/lub przestrzeni.
W przypadkach niejasnych należy wykonać diagnostykę różnicującą, tj w kierunku chorób które w MRI dają podobny obraz jak SM między innymi może być to zespół Sjogrena, i innych chorób układowych, boreliozy itd...
Zdarza się też, zmiany o typie demielinizacji wykrywa się przypadkowo, co poniekąd związane jest z większa dostępnością badań MRI, nie świadczą one o chorobie i jako takie po prostu sobie są do końca życia ( nazywa to się RIS).