Wynik badania MR mózgu a diagnoza SM

Oto wynik MR "drobne nieliczne,niewzmacniające się po kontraście ogniska podwyższonego sygnału w sekw.T2-zal i FLAIR w istocie białej obu półkul mózgu-odpowiadają zmianom demielinizacyjnym zapalnym lub naczyniopochodnym.Nie można wykluczyć w przebiegu vasculitis.Ilość i wielkość zmian jest podobna do poprzedniegoMR "We wcześniejszym również miałam opisanyMR jako pięć zmian niereagujących na kontrast.Proszę o potwierdzenie na podstawie MR, czy diagnoza SM jest trafna i jednoznaczna?

Rozpoznanie SM stawia się na podstawie zmian w badaniu MRI, objawów klinicznych oraz badania pacjenta. Rozpoznanie to ma ściśle ustalone kryteria. Nigdy nie można postawić rozpoznania SM na podstawie samego rezonansu.
W MRI zmiany demielinizacyjne ( jest to określenie rodzaju zmian a nie choroby) by świadczyły o SM muszą też spełniać określone kryteria tj rozsiania w czasie i/lub przestrzeni.
W przypadkach niejasnych należy wykonać diagnostykę różnicującą, tj w kierunku chorób które w MRI dają podobny obraz jak SM.