Wynik TK klatki piersiowej oraz duszność, ból w klate piersiowej i osłabienie

Witam, mam pytanie. Mąż ma 55 lat w 2009 miał lewostronną hemilektomię jelita rak T2N1Mx, w wrześniu miał robione TK klatki piersiowej z powodu bólu w klatce, osłabienia i duszności dostał skierowanie do szpitala chorób płuc, tam go nie przyjęli twierdząc że to serce, w TK wyszło powiększenie sylwetki serca, cechy zastoju w naczyniach, pogrubienie opłucnej szczytów tylnych płuc, guzek 4mm podopłucnowy. W badaniu moczu co jakiś czas pojawiają się leukocyty 500ul, ma wysokie ciśnienie - bierze Gopten 0,5. Pytanie brzmi co mamy dalej robić mąż coraz gorzej się czuje, nawet ubieranie się jest dla niego męczące, nie pali i nie palił. Czy mam wziąć skierowanie do szpitala do Ochojca na Kardiologię? Czy go przyjmą czy znów odeślą, bo do poradni nie ma jak iść mąż jest słaby i nie ma sił na czekanie. Wspomnę, że brał chemię pooperacyjną tylko 4 cykle, bo go dusiło. W czerwcu 2012 byłam prywatnie u kardiologa z nim to w echo serca napisał, że jest pogrubienie lewej komory serca z dysfunkcją wyrzutową lewej komory nic nie przepisał, a we wrześniu na TK wyszły takie zmiany co robić proszę o odpowiedź, na maile jeśli to możliwe. Pozdrawiam, Ilona K.

Witam! Wynik TK klatki piersiowej jak również objawy (duszność, ból w klatce, osłabienie) mogą mieć związek z chorobą podstawową czyli rakiem jelita grubego. Z opisu wynika, że nowotwór był zaawansowany klinicznie w momencie rozpoznania (stwierdzono przerzuty do regionalnych węzłów chłonnych oraz niewykluczono przerzutów odległych), w związku z tym istnieje ryzyko, że podopłucnowa zmiana guzkowa oraz pogrubienie opłucnej wynikają z przerzutów. Biorąc pod uwagę całość opisu wydaje się, że Pani mąż powinien zostać skierowany na oddział chorób wewnętrznych z uwagi na przewlekła niewydolność serca oraz wynik TK klatki piersiowej. Na podstawie opisu wydaje się, że w tej chwili nie ma wskazań do hospitalizacji na oddziale kardiologii. Podczas hospitalizacji na oddziale internistycznym powinien otrzymać leczenie, które zmniejszy duszność oraz dolegliwości bólowe. Pozdrawiam serdecznie!