Wynik USG tarczycy wykonanego z powodu podwyższonego poziomu TSH

Dzień dobry mam 20 lat i jestem kobietą, ostatnio wykonywałam badania usg tarczycy z powodu podwyższonego poziomu TSH (4,64 norma 4,20) "Płat prawy: 12x12x32 mm (szer, AP, dł) V 2,3 ml Płat lewy: 13x11x34 mm (szer, AP, dł) V 2,3 ml Cieśń 2,8mm Położenie, kształt i wielkość tarczycy w normie. Miąższ tarczycy normoechogeniczny, jednorodny, prawidłowy, bez zmian ogniskowych." Czy tarczyca nie jest za mała? Czy wszystko w porządku czy jednak powinna wybrać się do endokrynologa?

Dzień dobry,

Faktycznie ma Pani bardzo mała tarczycę o objętości < 5 ml. Problem polega na tym, że większość portali medycznych i podręczników nie podaje dolnej normy wielkości dla tarczycy hipoplastycznej, ale przyjmuje się, że objętość tarczycy powinna wynosić co najmniej 10 ml. Większość lekarzy nie przejmuje się mniejszymi tarczycami, pod warunkiem, że są one wydolne hormonalnie. Biorąc pod uwagę podwyższone TSH powinna sobie Pani oznaczyć fT4, a najlepiej fT3 i fT4 oraz przeciwciała antyTPO i aTG. Niewykluczone, że w wyniku przewlekłego procesu zapalnego doszło do zmniejszenia wymiarów gruczołu. Również prawdopodobne, że ma Pani taką tarczycę "od zawsze" Proszę udać się do endokrynologa, bo w mojej opinii wymaga Pani substytucji małą dawka L-tyroksyny. Najpierw jednak trzeba zebrać dokładny wywiad i zbadać Panią. TSH w Pani wieku powinno być < 2,5. Leczenie nie jest straszne, a daje czasami zaskakujące efekty, np. w postaci poprawy samopoczucie, jeśli miała Pani objawy niedoczynności gruczołu.Jeśli planuje Pani ciążę, to już teraz należy wdrożyć leczenie, aby osiągnąć stężenie TSH < 2,5

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz