Wielkość tarczycy w badaniu

Mam pytanie co do wielkości mojej tarczycy. Nie jest ona za mała? Prawy płat: 12x15x36 mm Lewy płat: 11x15x38 mm Cieśń: 4 mm Na jednej ze stron obliczyłam też pojemność (ponieważ nie miałam jej na wyniku usg): Prawy płat - 3,24 ml Lewy płat - 3,135 ml Inne wyniki prawidłowe w USG. Jednak proszę odpowiedzieć mi, czy nie jest za mała? Znalazłam jakieś normy i wychodzi, że poniżej, ale chciałabym się upewnić :). Pozdrawiam

Dzień dobry,

Z przekazanych przez Panią informacji wynika, że tarczyca jest nieco za mała. Przez wiele lat nie była określana dolna granica wielkości gruczołu. Jednak już od kilku lat za jej najmniejszą prawidłową wielkość przyjmuje się objętość >8 ml (wartość ta może się nieznacznie różnić w zależności od źródła). Proszę oznaczyć TSH, FT4 i FT3 - jeśli wartości są prawidłowe, to nie musi mieć Pani powodów do zmartwień. Jeśli w badaniach wyjdą jakieś zaburzenia, wówczas warto skontaktować się ze swoim endokrynologiem i nieco poszerzyć diagnostykę - np. o oznaczenie przeciwciał antyTPO i aTG oraz w razie potrzeby zastosować odpowiednie leczenie.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz