Co oznacza wynik badania usg tarczycy przy objawach niedoczynności?

Witam, mam objawy niedoczynności tarczycy, jestem cały czas zmęczona i senna, mam suchą skórę, sporo przytyłam w ostatnim roku. Badanie USG z 2008 płat prawy 14X21X43mm, lewy 14X16X45 cieśń 3mm aktualne płat prawy 50X15X12 lewy 48X16X12 cieśń 2,5mm objętość obu płatów 9,6 ml miąższ i reszta w normie TSH 4,6. Pytanie skąd takie zmniejszenie tarczycy? Chciałam udać się do endokrynologa ale internistka Wysłał mnie do dietetyka z powodu otyłości. Czy powinnam udać się prywatnie do specjalisty?

Dzień dobry,

W Pani grupie wiekowej średnie wartości TSH wynoszą ok 1,5-1,6, tak więc ma Pani zbyt wysokie TSH, co może sugerować niedoczynność tarczycy, Proszę oznaczyć FT4 i FT3 - jeśli będa prawidłowe, to możemy rozpoznać subkliniczną niedoczynność tarczycy, którą przy TSH > 4 , jeśli występują objawy niedoczynności powinno się leczyć. Jeśli FT4 i/lub FT3 będą poniżej normy jest to już jawna niedoczynność tarczycy. Warto przy okazji oznaczyć antyTPO i aTG - podwyższone miano przeciwciał świadczy o autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy. Dla choroby Hashimoto najbardziej specyficzne są przeciwciała antyTPO. Zmniejszenie tarczycy może być wynikiem zanikowego zapalenia tarczycy w przebiegu autoimmunologicznego zapalenia tarczycy. Tarczyca jest mała, aczkolwiek jeszcze jej wielkość mieści się w normie (dolna norma u kobiet to ok. 8 ml). Proponowałbym wizytę u endokrynologa, który postawi ostateczne rozpoznanie i zaleci leczenie, dzięki któremu pozbędzie się Pani przykrych dla Pani objawów.

Pozdrawiam serdecznie

dr n. med. Marek Derkacz
specjalista endokrynolog
specjalista diabetolog
specjalista chorób wewnętrznych

Witam
Pani Tsh jest zdecydowanie za wysokie. Z takim poziomem będzie bardzo trudno schudnąć. Proszę powtórzyć jeszcze raz wynik Tsh oraz zrobić przeciwciala. Na tej podstawie lekarz powinien podjąć leczenie a jak spadnie niżej Tsh to podejść do dietetyka w celu ustalenia diety odchudzajacej.

Magdalena Maciejewska
Dietetyk Bydgoszcz
http://www.maciejewska.eu