Badanie tarczycy i objawy niedoczynności

Czy u 22 letniego mężczyzny tarczyca o objętości 4 ml Prawy płat 1,8 Lewy płat 2,2 Tsh 1,3 Ft 3 75% Ft4 38% O objawach typowych do niedoczynności wymaga konsultacji z endokrynologiem pomimo prawidłowych wyników? Czy tarczyca nie jest za mała?

Dzień dobry,

Z wyników, które Pan podaje wynika, że tarczyca jest za mała. Za dolną normę objętości tarczycy określa się objętość ok 8 ml. Nie wykluczone, że ma Pan małą tarczycę od wielu lat, ale proszę na wszelki wypadek oznaczyć sobie miano przeciwciał antyTPO i aTG. Być może ma Pan zanikowe zapalenie tarczycy, aczkolwiek wygląda na to, że gruczoł hormonalnie jest wydolny, choć stężenie FT 4 mogłoby być odrobinę wyższe. Jeśli jednak odczuwa Pan dolegliwości mogące sugerować niedoczynność tarczycy, a przeciwciała wyjdą nieprawidłowe, to po uzyskaniu wyników badań może skontaktować się Pan z endokrynologiem i opowiedzieć mu o swoich dolegliwościach, aczkolwiek, przy tych wynikach badań zalecą Panu obserwację. Warto również wykonać inne badania, które mogą sugerować objawy niedoczynności tarczycy - lekarz je zaleci po dokładnym zbadaniu Pana i zebraniu wywiadu lekarskiego. Sugerowałbym również wykonanie usg u innego lekarza, być może objętość gruczołu została źle obliczona.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz