Co oznacza, że zmniejsza mi się lewy płat tarczycy?

Dzień dobry. Co oznacza ze zmniejsza mi się lewy plat tarczycy ? Pół roku temu objętość tarczycy wynosiła 6.6 w tym momencie już 5.4. Tarczyca w Usg wyszła mała. Od roku mam różne zaburzenia czucia, bóle za galka oczna, pojawiła mi się mastopatia w prawej piersi. Wyniki tsh się wahają raz mam ponad 2 raz kolo 4 a innym razem ponad 6. Waga tez sie lekko powiekszyla i nie moge z niej zejsc.Czy ktoś może mi pomóc?

Dzień dobry,

Niekiedy tarczyca zmniejsza się w przebiegu autoimmunologicznego zapalenia tarczycy - tzw. zapalenie zanikowe. Jakkolwiek różnica u Pani jest niewielka - nieco ponad 1 ml i może wynikać z błędu pomiaru. Obecnie przyjmuje się, że objętość zdrowej tarczycy u kobiety powinna wynosić od 8 ml do 20 ml. , a więc jeden płat od 4 do 10 ml. Na wszelki wypadek proszę oznaczyć sobie miano przeciwciał antyTPO i aTG - badanie wykonuje się z krwi żylnej. Średnie TSH w Pani wieku u osób zdrowych wynosi ok. 1,5, a wartość 6 w Pani wieku, to zdecydowanie za dużo. Jeśli ma Pani jakieś objawy sugerujące niedoczynność proponowałbym zgłosić się do jakiegoś poleconego endokrynologa, który dokładnie Panią zbada, zbierze wywiad lekarski i w razie potrzeby zaleci odpowiednie postępowanie.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz