Wynik USG u 2-miesięcznego syna

witam. bardzo proszę o wyjaśnienie badania usg. synek skończył dwa miesiące. urodził się w 36 ty początek 37 ( pierwszy dzień). na usg wyszło: układ komorowy nieposzerzony- lekko niesymetryczny - obrys lewej komory bocznej szerszy od prawej. przestrzeń podoponowa obustronnie poszerzona do 5 mm (norma do 4 mm) WN: niewielkie poszerzenie przestrzeni podoponowej poza tym ośrodkowy układ nerwowy prawidłowy na badaniu usg. czy mam powody do obawy???? proszę o odpowiedz

Nie ma powodu do niepokoju. Tak dyskretne odchylenie od normy (1 mm) może być nawet błędem aparaturowym i nie ma znaczenia klinicznego. Proszę się uspokoić i chodzić na wizyty kontrolne według zaleceń lekarskich.

badanie na pewno wymaga dalszych kontroli, czasami u dzieci występuje poszerzenie i potem z wiekiem się zmniejsza, z reguły nie wpływa na rozwój dziecka, nie wiem z jakiego powodu było wykonane badanie. Na pewno dziecko wymaga dalszych kontroli i regularnej oceny rozwoju.