Wynik USG w 20 dniu cyklu

Kobieta, 27 lat. Witam, Proszę o interpretację badania USG wykonanego w 20 dniu cyklu: Trzon macicy w przodozgięciu, jednorodny echogenicznie(49 mmx43 mm). Endomertium 9mm jednorodne, jajnik prawy drobnopęcherzykowy(30 mmx15 mm), jajnik lewy(35 mmx28 mm) z pęherzykiem 18mm. Czy taka informacja o pęcherzykach może oznaczać PCOS? Z góry dziękuję.

Lek. Katarzyna Szymczak

Jajnik drobnopęcherzywkowy może, ale nie musi oznaczać PCOS, w Pani przypadku konieczna jest dalsza diagnostyka W zależności od Pani objawów należy poszukiwać przyczyny tego stanu. Począwszy od badania ogólnego, uwzględnienia wieku, objawów nadmiernego owłosienia, zmiany skórnych, sylwetki (pomiar wagi, wzrostu i ocenę BMI) badanie ginekologiczne, a ponadto panel hormonów płciowych (estrogeny, testosteron, androstendion, LH, FSH, SHBG, prolaktyna), funkcji tarczycy(TSH, fT4), nadnerczy, ocena lipidogramu.
Pozdrawiam