Wyniki badań TSH 32-latki

Witam! Właśnie odebrałam wyniki badań, dotyczące TSH. Wynik wykazał 344 - jest on bardzo wysoki w porównaniu do normy. Czy mogę prosić o szczegółową interpretację tego wyniku? Z góry dziękuję. M.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Wynik wskazuje poważną niedoczynność tarczycy. Jeśli w przeszłości nie była Pani diagnozowana i leczona z tego powodu, wskazane są dodatkowe badania - oznaczenie poziomu hormonu fT3 i fT4 oraz przeciwciała anty-TPO. Należy ustalić przyczynę niedoczynności (pierwotna czy wtórna) i zastosować odpowiednie leczenie. Sugeruję niezwłoczny kontakt ze specjalistą (lekarz rodzinny + endokrynolog), gdyż przy takim poziomie TSH ryzyko wystąpienia objawów niedoczynności - zwolnienie metabolizmu organizmu, zaparcia, przybieranie na wadze, senność, brak energii, itd. jest b. duże.